Vzdělávání na Podbořansku a Žatecku

Informační portál projektů MAP Podbořansko-Žatecko

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality projektu

Zápis z besedy s autorem p. Jaroslavem Wagnerem - povídání o chmelovém skřítku Hopovi a knize "Chumel skřítků" 27.4.2022

11.5.2022:
Beseda s autorem p. Jaroslavem Wagnerem - povídání o chmelovém skřítku Hopovi a knize "Chumel skřítků" se uskutečnila 27. 4. 2022 od 9:00 do 10:00 hod (v případě zájmu možné zrealizovat dvě besedy) v ZŠ Komenského alej 749, Žatec.

 

Cíl semináře: Povídání, které má dětem prvního stupně základních škol přiblížit zábavnou formou klíčovou plodinu žatecké oblasti - chmel. Přednáška pojednává o vzniku postavy chmelového skřítka Hopa a jak se postupně začala stávat součástí městského dění. Mytologie chmelových skřítků a následný vznik knihy pro děti o počátcích pěstování chmele na Žatecku v období pravěku.

 

Kdo je Jaroslav Wagner? Autor žateckého maskota (Hop, Hopík), autor knihy Chumel skřítků, spisovatel, ilustrátor, autor počítačových her, zručný grafik, režisér a scénárista (loutkové divadlo, Opera Žatec), člověk mnoha zájmů a profesí. Toto je pouze krátký přehled toho, čím vším se zabývá.

Pro děti ze základních škol byla domluvena beseda, na které se měly dozvědět spoustu zajímavých informací nejen o panu Wagnerovi, o jeho tvorbě, o chmelu, Chmelařském muzeu, maskotu Hopovi, o animovaném filmu, který o Hopíkovi vznikl a samozřejmě o knize Chumel skřítků.

Jaroslav Wagner pochází ze Žatce. Zabývá se grafikou – proběhla ukázka tvorby různých log, dělá různé ilustrace (kniha Chumel skřítků, Chmelová abeceda), dělá divadlo (loutkové i činoherní), zabývá se počítačovými hrami, dělá filmy (které se točí také kolem Žatce a chmele). Proběhly ukázky filmů i videoklipů, které se dětem moc líbily.

A jak vznikl maskot Žatce Hopík? Chmelařské muzeum potřebovalo udělat nějaký krátký film, který dětem vysvětlí, jak se pěstuje chmel. Měli nápad ohledně chmelového brouka, chmelové šišky – pan Wagner téma zpracovával a nakonec vznikl chmelový skřítek Hop (hop je anglický název pro chmel). Následovala ukázka z animovaného filmu. Poté se diskutovalo o ději filmu, o tom, jak dlouho se tu pěstuje chmel, co se z chmele vyrábí, jak se jmenují pytle, ve kterých se skladuje, jak se říká rostlině, na které roste chmel aj. Byla vytvořena i loutková hra o chmelových skřítcích Nickovi a Svítce. Dokonce vznikla i po Hopíkovi pojmenovaná stezka v okolí Holedeče. Přímo v Chmelařském muzeu je Cesta chmelového skřítka Hopa – děti hledají obrázky se skřítkem, řeší rébusy, puzzle, odpovídají na otázky týkající se chmele.

Chmelu se dříve říkalo chumel – na základě této myšlenky vznikla knížka Chumel skřítků. Následovala čtená ukázka, na základě které děti odpovídaly na otázky týkající se porozumění textu.

Děti si celou akci velmi užily – získaly spoustu zajímavých informací a poznatků. Beseda byla hodnocena velmi kladně.


 

Zapsala: Renata Adámková

Přílohy :

Galerie :

Článek vyšel : 11.5.2022, počet zobrazení : 253 (253 tento měsíc)