Vzdělávání na Podbořansku a Žatecku

Informační portál projektu MAP2 Podbořansko-Žateco

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality projektu

Zápis z workshopu "Práce s blokově orientovaným programovacím jazykem Scratch – pokračování" 30.5.2022

21.6.2022:
Workshop s názvem "Práce s blokově orientovaným programovacím jazykem Scratch –pokračování" se konal dne 30. 5.2022 od 14:15 do 16:15 hodin v IT učebně, ZŠ Jižní 2777, Žatec.

 

Cíl semináře: Algoritmizace a programování na I. a II. st. ZŠ

 

Tento seminář byl naplánován jako navazující na předchozí, ve kterém se osvětlily základy práce s programovacím jazykem Scratch. Jeho cílem bylo v rámci algoritmizace a programování na I. a II. st. ZŠ jít více do hloubky a seznámit účastníky s vlastními bloky programu a jejich využitím, s podmínkami a opakováním s podmínkou, zároveň seznámit s prací s proměnnými a s klony.

 

K vlastní práci se opět využila webová stránka i.mysleni.cz – učebnice – programování pro II. st. ZŠ – online pracovní soubory. Po stažení učebnice je možné se vždy seznámit s metodikou – co a jak dělat s vlastními objekty -  a pak pracovat se soubory nahranými v počítači, které jsou off-line. Dále jsou k dispozici testy, pracovní soubory a pracovní a žákovské listy.

 

V praktické části se pracovalo např. s programováním dvou osob, které přijdou, předají si informace, s kočkou, která běhá do doby, než se dotkne míče  – procvičovalo se programování s podmínkou. Pracovalo se i s dalšími rozmanitými pracovními listy. Na každém pracovním listu jsou k dispozici kostýmy, scénáře a zvuky. Po prohlédnutí kostýmů/akcí dostali účastníci úkol seskládat dohromady scénář. Zároveň byl omezen podmínkami (po kliknutí na, časové intervaly, změna stavu – dokud nenastane). Také se seznámili s tím, jak měnit postavy, pozadí, či pozice a průběžně tvořili další a další scénáře. Měli dostatek času i prostoru si vše důkladně procvičit.

 

Dozvěděli se i jak pracovat s proměnnými  a klony (postavě se náhodně mění velikost) a ještě s podmínkou.

Byly zároveň dány tipy a rady pro výuku, které všichni velmi ocenili. Seminář byl velmi kreativní a přínosný, z hodnocení jednoznačně vyplynulo, že si ho všichni účastníci opravdu užili a dozvěděli se spoustu zajímavých informací, které využijí v praxi. 

Zapsala: Renata Adámková

 

Přílohy :

Galerie :

Článek vyšel : 21.6.2022, počet zobrazení : 41 (41 tento měsíc)