Vzdělávání na Podbořansku a Žatecku

Informační portál projektu MAP2 Podbořansko-Žateco

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality ze škol

Článek: Využití Quizizz v online výuce

26.4.2021:
Článek od paní učitelky Mgr. Sylvie Jarošové.

 

Čím zaujmout žáky během výuky? Hledala jsem zdroje, které lze během online hodin využít. Krom Kahoot a Quizlet jsem si oblíbila i Quizizz. Ovladatelnost je poměrně jednoduchá a vytvořit kvíz je rychlé a snadné. Ráda kvízy používám pro ověření toho, zda žáci chápou a aplikují poznatky. Lze i velmi rychle zopakovat probírané učivo. Samozřejmě je možné vyhledat a využít kvízy, které byly vytvořeny jinými. To je sice užitečné, ale co když nenajdu to, co zrovna teď potřebuji? Kvíz si vytvořím.

Webové stránky jsou v angličtině, ale lze vytvořit kvíz z češtiny, matematiky…

Jak Quizizz funguje?

Učitel vytvoří kvíz, který spolu s vygenerovaným číselným kódem odešle žákům. Ti se připojí a odpovídají na otázky. Zároveň se ukazují jejich výsledky. Po dokončení kvízu se zobrazí statistika výsledků.

Registrace je zdarma (jako registrovaný lze využít i funkci testu). Pouze bude do mailu zaslán ověřovací odkaz. Mail ale Quizizz příliš nespamuje.

Jak tedy kvíz vytvořit.

Přihlásím se do svého účtu a na hlavní stránce zadám do vyhledávače téma, které chci procvičovat. A protože jsem nic nenašla, pustím se do tvoření.

Kliknu na Create a rozhodnu se, zda chci vytvořit kvíz či slidy s vysvětlením (neboli Lesson). Vyberu si kvíz a objeví se tabulka, kde napíšu název kvízu a vyberu obor, kterého se týká.

Tady si mohu nahrát obrázek k úvodu do kvízu. A lze si vybrat z typů odpovědí ( více správných možností, jedna správná možnost, volná odpověď…).

Napíšu otázku a varianty odpovědí. Mohu přidat i vysvětlení správné odpovědi, nahrát obrázky či videa. Také si vyberu čas, který mají žáci na odpověď. Automaticky je nastaveno 30 sekund, ale čas se dá upravit. A nezapomenu označit zeleně správnou odpověď, pokud mám volbu z více možností.

Uložím otázku. Program mi ji zobrazí a mohu ji kdykoliv editovat.

Zároveň kliknutím na příslušnou ikonku s motivem přidám další otázku. Pokračovat lze stejným typem otázek, ale dají se i libovolně měnit (testové, otevřené, více správných odpovědí…).


 Pokud mám kvíz dokončený, mohu ho publikovat. Najdu ho ve svém přehledu. Zároveň je dostupný i pro ostatní.

A dostáváme k okamžiku, kdy zadávám kvíz žákům.

Vyberu si kvíz, který chci použít a kliknu na Start a live quiz. A zvolím, zda chci být online s dětmi, či zda chci testovat jako skupinově, jednotlivě. Skvělé je, že lze vytvořený kvíz zadat i jako domácí úkol. V týmu každý pracuje sám, ale práce se hodnotí celé skupině. V klasické variantě žáci pracují každý svým vlastním tempem. A test je prostě test J

Program mi vygeneruje odkaz a číselný kód. Obojí žákům lze poslat jako odkaz do chatu, zpráv… či jednoduše sdílet obrazovku. Poté se žáci začnou přihlašovat jmény do kvízu, zobrazují se na obrazovce.

Ve chvíli, kdy spustím kvíz, začnou pracovat. Otázky se jim generují náhodně. Zároveň se zobrazuje statistika zodpovězených otázek. Kvíz lze kdykoliv ukončit. Skončí zodpovězením všech otázek všemi žáky. Poté se zobrazí přehledná tabulka s výsledky a dosaženým počtem bodů. Skvělé je, že je označena otázky s nejvyšším a nejnižším počtem špatných odpovědí. Kvíz lze také zpětně otázku po otázku po otázce probrat a vysvětlit. Tak hodně štěstí :-)

Galerie :

Článek vyšel : 26.4.2021, počet zobrazení : 397 (397 tento měsíc)