Vzdělávání na Žatecku

Informační portál projektu MAP ORP Žatec

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality z okolí

Článek: Včelka.cz – pomocník při nácviku čtení

3.7.2018:
Článek od člena pracovní skupiny pana Oty Blaila.

 

Zdaleka ne z každého žáka se stane „knihomol“ hltající stránky s příběhy knižních hrdinů nebo hledající fakta v tištěných encyklopediích, nicméně ani v dnešní době se bez obstojné dovednosti číst dobře neobejdeme. Jako zajímavý a velmi dobře použitelný nástroj chceme představit web a aplikaci Včelka. Jde o online aplikaci, která je určena ke zlepšení úrovně čtení a překonávání problémů, které se při nácviku čtení u dětí mohou vyskytnout například v souvislosti s dyslexií. Využít ji mohou rodiče při domácí přípravě s dětmi, ale také učitelé jako zajímavý doplněk a ozvláštnění běžné výuky, případně i speciální pedagogové.

Aplikace je přístupná na webové stránce http://vcelka.cz/, kde se učitel či rodič zaregistruje a vytvoří účet každému dítěti, které bude v aplikaci pracovat. Na základě úvodní diagnostiky vygeneruje Včelka pro čtenáře sadu cvičení, která odpovídá jeho individuálním potřebám, přičemž je lze průběžně obměňovat.

Cvičení, která vytvářejí odborníci na tuto oblast, jsou zaměřena na jednotlivé jazykové jevy a porozumění obsahu čtiva, s ohledem na věk a pokročilost daného čtenáře. Hlavní výhodou aplikace je promyšlenost jednotlivých úkolů, snadná ovladatelnost a zejména fakt, že práce s aplikací děti prostě baví.

Aplikaci Včelka lze spustit na počítači nebo stáhnout do mobilních zařízení. Ovládání aplikace je intuitivní, takže si jej i mladší děti rychle osvojí. Na konci každého cvičení uživatel sám ohodnotí jeho obtížnost kliknutím na příslušnou emotikonu a na základě výsledků a tohoto sebehodnocení jsou cvičení dále obměňována. Včelku je možné si vyzkoušet po dobu jednoho týdne zdarma, další používání je však již zpoplatněno, přičemž si předplatitel volí mezi měsíčním, pololetním, nebo ročním užíváním. V nabídce je také multilicence pro školy a licence pro pedagogicko-psychologické poradny.

Včelka sice vznikla jako pomocník pro děti a dospělé s problémy se čtením, nicméně cvičení baví i zdatnější čtenáře a lze ji využít třeba jako vzdělávací alternativu k počítačovým hrám.

Článek vyšel : 3.7.2018, počet zobrazení : 249 (249 tento měsíc)